Десять порад батькам  при організації роботи з фізичної культури

Поради батькам :

·         Щоденно виконуйте разом з дитиною ранкову гімнастику, виходьте на прогулянки;

 • Разом з дитиною здійснюйте пішохідні прогулянки та туристичні походи;

·         Залучайте дитину до виконання основних рухів — ходьба, біг, стрибки, вправи з м'ячем, лазіння, повзання...

·         Грайте з дитиною в рухливі та спортивні ігри;

·         Беріть участь разом з дитиною у проведенні спортивних свят, розваг, що організовуються дошкільним закладом;

·         Катайтеся разом з дитиною на велосипеді, роликах, грайте у бадмінтон, теніс, футбол, стрибайте на скакалці.

Дошкільний вік є вирішальним у формуванні фундаменту фізичного та психічного здоров’я, адже відбувається інтенсивний розвиток органів та становлення функціональних систем організму, закладаються основні риси особистості, формується характер, ставлення до себе та оточуючих.

Одним із пріоритетних напрямків освітнього процесу нашого дошкільного навчального закладу є оздоровлення та фізичне виховання дітей. Воно спрямоване на охорону та зміцнення здоров’я, підвищення опірності й захисних сил дитячого організму, поліпшення його працездатності, на своєчасне формування у малюків життєво важливих рухових умінь та навичок, розвиток фізичних якостей.

Велика увага з раннього віку приділяється формуванню правильної постави, рухових навичок, координації рухів, просторового орієнтування, розвитку фізичних якостей: швидкості, спритності, витривалості, сили та ін.

 

У нашому садочку ми використовуємо всі форми фізичної роботи:

- ранкова гімнастика;

- фізкультурні заняття

- спортивні розваги та свята;

- рухливі та спортивні ігри;

- прогулянки;

- фізкультурне дозвілля;

- організація самостійної рухової діяльності дітей; та багато іншого, що забезпечує повноцінний фізичний розвиток дітей дошкільного віку.

Фізкультурно-оздоровча робота в нашому дошкільному навчальному закладі проводиться з урахуванням стану здоров’я, самопочуття, рівня фізичного розвитку та підготовленості дітей.

Повноцінному розв'язанню оздоровчих, освітніх та виховних завдань сприяє комплексне використання як традиційних так, і нетрадиційних організаційних форм, методів фізичного виховання. Основою системи фізичного виховання в ДНЗ залишається руховий режим, а ефективною формою його є фізкультурні заняття.

Ми працюємо за принципом: “Граючи – оздоровлювати; граючи – виховувати, граючи – розвивати, граючи – навчати”. Кожному заняттю і кожній вправі даємо назву, взяту з реального життя, зрозумілу дошкільнятам. Діти швидко входять у пропонований образ і сприймаючи його, старанніше виконують рухи, проявляють волю, терплять утому. При цьому вони ще й отримують велику емоційну насолоду.

Цікаво та творчо проводяться фізкультурні свята, розваги, Дні здоров’я, під час яких дошкільники, педагоги, батьки спільно зміцнюють своє здоров’я, розуміють його цінність, вчаться здоровому способу життя, весело змагаються та перемагають.

З метою впровадження здоров’язберігаючих та здоров’яформуючих технологій  у нашому садочку педагоги використовують нетрадиційні фізкультурно-оздоровчі заходи: музикотерапію, кольоротерапія, дихальну терапію, пальчикову гімнастику, гімнастику для очей, релаксацію, психогімнастику, аеробіку, стретчинг.

В нашому дошкільному навчальному закладі облаштований фізкультурний зал, в якому достатньо спортивного обладнання та інвентарю, нетрадиційного обладнання, виготовленого власними руками педагогів.

Провідною формою роботи з фізичного виховання дітей є пізнавально-розвивальна діяльність фізичного розвитку, яка проводиться згідно з вимогами Базового компонента і програми виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина»

Дуже корисним і цікавим дітям є виконання знайомих вправ під музичний супровід. Це сприяє підвищенню емоційного настрою дітей. А після виконання вправ доцільно зробити масаж стопів ніг, рук, грудей маленькими м’ячами та ін..

Перед виконанням основних рухів пропонуємо дітям вправи для зміцнення зорових м’язів, що готують до зосередження зору на конкретних рухових завданнях.

Для рухливих ігор доцільно використовувати яскраві іграшки, атрибути, природній матеріал, а після ігор виконати самомасаж цією атрибутикою. Під кінець фізичної діяльності застосовуємо вправи на розслаблення, з елементами психогімнастики.

Таким чином, особистісно-орієнтований підхід до процесу оздоровлення сприяє створенню сприятливих соціально-психологічних та педагогічних умов для фізичного й інтелектуального розвитку дітей.

 

 

Фізичне виховання в сім’ї: консультація для батьків.

Кожна дитина відчуває природну потребу в активному русі. І дуже важливо, коли в сім’ї зуміють зробити фізкультуру не просто обов’язковим, а й улюбленим режимним моментом малюка. Зрозуміло, що фізкультура в ранньому і дошкільному віці повинна асоціюватися в дитини з веселою грою. Тому потрібно визначити, які саме фізичні вправи дитина виконує із найбільшим задоволенням, і зробити виконання цих вправ основними на перших етапах занять. Потім доцільно вводити нові фізкультурні рухи, але в жодному разі не можна змушувати дитину їх виконувати.

У фізичному вихованні дітей в сім’ї можуть бути використані різні форми занять фізичними вправами – від простих ( ранкова гімнастика) до складних ( тренування в окремому виді спорту).

Можна рекомендувати такі форми занять фізичними вправами дітей у сім’ї:

-  ранкова гімнастика;

-  ранкова спеціалізована гімнастика;

-   фізкультхвилинка;

-  заняття із загальної фізичної підготовки;

-  самостійні тренувальні заняття;

-  участь у змаганнях;

-  прогулянки ( лижні, велосипедні, пішки);

-  процедури для загартування;

-  туризм;

-  рухливі і спортивні ігри.

Основним періодом занять батьків дітьми є вік від 2 до 6 – 7 років, хоча і після цього не слід припиняти занять у сім’ї. Систематичні вправи в домашньому спортивному куточку, ранкова гімнастика, вечірня пробіжка з татом – все це допоможе досягти значних успіхів у фізкультурних заняттях у школі.

Щоденно приділяючи дитині хоча б декілька хвилин для занять фізкультурою, перш за все потрібно дотримуватись принципу систематичності, щоб дитина поступово звикала до занять

Тривалість домашнього заняття можна бути різною – залежно від віку дитини, від вільного часу батьків, від пори року, від частини доби, а також від того, чим займається дитина до і після заняття.

Під час ранкової гімнастики найкраще використовувати легкі і знайомі вправи. Тривалість ранкових занять – не більше 10 хвилин. Протягом дня дитина повинна до сну і після нього побувати на свіжому повітрі, де можна провести 20-хвилинне фізкультурне заняття, виконавши до нього вправи для великих м’язових груп.

Вправи перед вечерею – найбільш розповсюджена форма занять, адже батьки вдома і хоча б один із них може позайматися з дитиною. У цей період є час для опанування акробатичних вправ, проведення ігор і вдосконалення досягнутих результатів. Тривалість занять із дітьми до 6 років – 20-30 хвилин, а з 6-7-річними – 45 хв.

Після вечері займатися із дітьми фізичним вихованням не рекомендується.

Як зацікавити дитину заняттями фізичною культурою? Добре, якщо дитина сама потребує рухів та із задоволенням виконує нові завдання. Ви повинні підбадьорити дитину, продемонструвати, яка вона міцна, спритна і сильна. Збудити інтерес у дитини до занять також і демонстрація її вмінь перед іншими членами сім’ї або однолітками. Так поступово у дитини розвинеться впевненість у своїх силах та бажання вчитись далі, засвоювати нові, більш складні ігри і рухи.

Якщо у дитини немає бажання займатись, проаналізуйте причини негативного ставлення до занять, щоб в подальшому створювати більш сприятливі умови.

Чим і як займатися? Кожна вправа, кожна рухлива гра має своє завдання, мету, значення, у зв’язку з чим вони поділяються на п’ять основних груп.

До першої групи входять вправи, що спрямовані на відпрацювання правильної постави, правильного положення голови, плечей, інших частин тіла. Саме ці рухи сприяють правильному фізичному розвитку.

До другої групи входять вправи, які будуть містити елементи акробатики. Вони спрямовані на розвиток спритності, гнучкості, швидкості реакції і виконуються зі страхуванням. Батьки повинні бути дуже уважними й обережними, щоб забезпечити повну безпеку під час виконання цих рухів ( перекидання, розгойдування дитини, висіння головою вниз тощо).

Третя група вимагає рухливих ігор, в яких використовується ходьба, біг, стрибки тощо. Для проведення ігор необхідний колектив: дитина грається з батьками, або зі старшими братами і сестрами, або з однолітками.

До четвертої групи входять вправи з використанням різних предметів на свіжому повітрі або приміщенні. Тут дуже важливою є винахідливість батьків, яка допоможе у звичайних умовах підготувати для дітей різні цікаві перешкоди для перелітання, перестрибування і розгойдування.

П’яту групу складають музично-ритмічні вправи, які виховують у дітей граціозність, пластичність, усвідомлене виконання рухів із ритмом віршів, пісень і музики.

Основні правила безпеки, яких потрібно обов’язково дотримуватися, виховуючи у дитини сміливість:

Піднімаючи дитину, ніколи не тримайте її за зап’ястя – тільки за передпліччя. Найбільш безпечно підтримувати дитину за стегна. Під час виконання акробатичних вправ дорослий повинен оберігати хребет малюка від невдалого повороту або удару. Всі захвати повинні ґрунтуватися на вдосконалішому знанні можливостей Вашої дитини.

Нову вправу малюк повинен засвоювати в повільному темпі за постійної допомоги дорослого. Тоді з’явиться відчуття впевненості в руках. Темп виконання вправи прискорюють поступово, так само поступово дитину привчають до самостійного виконання. Проте постійно підстраховуйте дитину, будьте готові, за потреби, швидко підхопити її.

Вчіть малюка бути уважним на заняттях, щоб він самостійно піклувався про власну безпеку. Складні вправи і стрибки доцільно виконувати тільки на м’якій підстилці ( килимку, траві).

У ранньому віці не можна довго утримувати складні пози ( нахил, тримання рук вгорі, групування), через 1 – 2 с дитина має повернутися у вихідне положення. Краще кілька разів повторити вправу.

Не дозволяйте малюкові вилазити по драбині вище того рівня, на якому Ви зможете його дістати. Лише після засвоєння лазіння ( наприклад, по похилій драбині), можна дозволити дитині старше 3-х років самостійно вилазити вище.

Ніколи не використовуйте для змагань вправи, які можуть спричинити травми. Такі рухи дитина повинна виконувати повільно й зосереджено.

Уникайте вправ, під час виконання яких дитина дуже вигинається в попереку, адже більшість дітей потребує виправлення цієї частини хребта.

Шановні батьки! Якщо Ви систематично будете займатись зі своїм малюком фізкультурою, то це буде доброю запорукою того, що син чи донька зростатимуть здоровими, сильними, матимуть правильну поставу, красиво ходитимуть.
А ще фізкультура допоможе розвинути у дитини такі цінні риси характеру, як дисциплінованість, звичку дотримуватись правил особистої гігієни.

 

Фізкультурно-оздоровча робота

Одним з пріоритетних напрямків освітнього процесу в дошкільних навчальних закладах є фізкультурно – оздоровча робота. Коли дитина зростає веселою, бадьорою, спритною, цікавою до всього розмаїття світу, готовою оволодіти новими й новими знаннями – такий скарб у нашому суспільстві важить над усі матеріальні цінності. Але і здоров’я, і працездатність маленької людини перебувають у прямій залежності від фізичного розвитку. Удосконаленню цієї ланки виховного процесу в нашій країні приділяється посилена увага: діють науково обґрунтовані програми фізичного виховання дошкільників, постійно поліпшується матеріально-спортивна база дитячих садків, підвищується кваліфікація педагогічних кадрів. У дошкільному віці дуже важливо розвинути інтерес до фізичної культури та спорту, адже то одна з передумов доброго здоров’я. Для дошкільнят необхідно створити такі умови та ситуації, за яких розвивався б з урахуванням уже набутий руховий досвід, індивідуальні риси характеру, внутрішні прагнення. Недостатній фізичний розвиток і низька фізична підготовленість дошкільнят здебільшого пояснюється зниженням рухової активності. Для усунення цих недоліків основну увагу потрібно приділити організації фізичного виховання в дошкільних навчальних закладах, зокрема передбачити правильну побудову та активізацію рухового режиму, спрямувати його на оздоровлення малюків, забезпечити дієвий медико- профілактичну роботу. В нашому садочку створено належні умови для формування, збереження та зміцнення здоров’я дітей. Відповідно вимогам сьогодення в ДНЗ створено певну систему роботи з даного питання, яка передбачає наступні аспекти. А саме:
 • фізичний розвиток;
 • лікувально-профілактична робота;
 • організація режиму дня;
 • організація харчування;
 • валеологічне виховання;
 • загартування;
 • екологічне виховання;
 • робота з батьками.
Досить часті випадки захворювання дітей змусили нас педагогів ДНЗ №5 «Берізка» м.Яготина, звернути особливу увагу на роботу з оздоровлення дитячого організму, його фізичного розвитку. Цій роботі передував активний пошук шляхів удосконалення фізичної підготовки дітей дошкільного віку, оптимізації їхньої рухової активності. Удосконалюючи свою педагогічну майстерність щодо організації фізичного виховання, наші педагоги постійно знаходяться в творчому пошуку. Їхні яскраві, цікаві фізкультурні заняття, тематичні ігри, спортивні розваги з участю батьків – це завжди свято для малюків, що відвідують дошкільний заклад. Цікаво та творчо проводяться фізкультурні свята, розваги, дні здоров’я, тижні фізкультури під час яких дошкільники, педагоги, батьки спільно зміцнюють своє здоров’я, розуміють його цінність, вчаться здоровому способу життя, весело змагаються та перемагають. Заслуговує на увагу використання педагогами нетрадиційних методів оздоровлення: точковий масаж, ходьба по доріжках здоров’я. Також педагогами активно використовуються нетрадиційні фізкультурно-оздоровчі заходи: музикотерапія, сміхотерапія, дихальна терапія, аромотерапія, пальчикова гімнастика, гімнастика для очей, релаксація, психогімнастика. У всіх вікових групах вихователі проводять цільові прогулянки, які є корисними для дошкільників. Турбота про фізичне здоров’я вихованців завжди була і залишається одним з пріоритетів педагогічної роботи ДНЗ. Ефективності фізично-оздоровчої роботи з дітьми сприяє використання різноманітних форм методичної роботи по фізичному вихованню. Для удосконалення освітньо-педагогічного процесу в ДНЗ №5 «Берізка» проводяться різні нетрадиційні форми з фізкультурно-оздоровчої роботи з педагогами закладу. Зокрема:
 • ділові ігри;
 • мозкові штурми;
 • тренінги;
 • педагогічні турніри та інше.
Вже стало традицією проводити спортивні змагання «Перші кроки» між ДНЗ м.Яготина на базі Яготинської ДЮСШ. Ці змагання дають значний оздоровчий потенціал для дошкільників, педагогів та створюють тісну співпрацю між освітніми закладами нашого міста. А дружній тандем між ДНЗ №5 «Берізка» та Яготинською ДЮСШ існує вже багато років. Дошкільники із садочка відвідують на базі спортивної школи гурточки художньої гімнастики. Футболу. Заклади спільно радіють перемогам вихованців на районних обласних змаганнях. А деякі вихованці. Такі як Єрьомка Світлана – майстер спорту по дзюдо стали відомими і за межами України. Плідної праці педагогів з фізкультурно-оздоровчої роботи в закладі не вистачить для повноцінного фізичного розвитку дитини. Удосконалити та доповнити її зможуть батьки , займаючись з дітьми вдома. Саме спільна співпраця педагогів та батьків допоможе виростити здорову та активну дитину. Тому багато цікавого матеріалу з фізкультурно-оздоровчої роботи наші педагоги пропонують батькам.
Фізкультурно-оздоровча робота в дошкільному навчальному закладі та вдома

Сьогодні батьків та педагогів перш за все цікавить питання, як саме зміцнити здоров'я дітей. Ми всі добре знаємо, що здоров'я кожної людини повинно бути суто особистою справою. Медицина, безумовно, займається цим питанням, але в той момент, коли лю­дина захворіла. Кажуть, що людина — коваль свого щастя, отже, вона повинна бути і ковалем свого здоров'я. Тому в дитини з дня її народження потрібно формувати навички дбайливого ставлення до свого здоров'я.

Описание

Щоб ця робота мала успіх, батьки повинні стати не тільки спо­стерігачами, але й безпосередніми учасниками.

Дошкільний заклад забезпечує кваліфіковану турботу про зміц­нення і збереження фізичного та психічного здоров'я дітей. За­раз я хочу ознайомити вас із основними напрямами фізкультурно-оздоровчої роботи, що спрямована на оздоровлення дітей, сприяє підвищенню опірності організму вірусним інфекціям, запобігає ви­никненню гострих захворювань.

1. Організація рухової активності.

Перше місце в руховому режимі дітей належить фізкультурно-оздоровчим заняттям. До них належать загальновідомі види рухової активності: ранкова гімнастика, рухливі ігри та фізичні вправи під час прогулянок, фізкультхвилинки на заняттях із розумовим навантаженням і фізкультурні паузи між заняттями.

Друге місце в руховому режимі дітей посідають навчальні заняття з фізичної культури як основна форма навчання рухових навичок і розвитку оптимальної рухової активності.

Третє місце приділяють самостійній руховій діяльності, що виникає з ініціативи дітей.

2. Загартовування.

· Загартовування водою.

· Умивання прохолодною водою обличчя, рук до ліктя.

· Обливання ніг. Рекомендується взимку після денного сну, 1 в теплі пори року — перед денним сном. Температура води — 1 від +20 °С до +18°С. При обливанні водою контрастних тем­ператур початкова температура +36 °С, кінцева +25 °С.

Супутні заходи: потупування ногами, згинання і розгинання пальців.

· Вологе обтирання тіла рукавичкою або рушничком (тканину краще просочити відваром м'яти, ромашки, чебрецю, лю­бистку).

Для дітей від 3 років і більше проводять щодня після ранкової гімнастики або денного сну. Тривалість — 1 хвилина. Температура води — від +34 °С до +23 °С (з поступовим зниженням).

Супутні заходи: різноманітні рухи руками, повороти, нахили тулуба. Обливання тіла. Бажано після ранкової гімнастики або денного сну. Тривалість — 15-35 секунд. Температура +35 °С. Удома гігієнічний душ [двічі на тиждень по 1 хвилині для дітей від 4 до 7 років, температура води взимку: починати з +34 °С, довести до +28°С). Загартовування повітрям.

· Провітрюють кімнати через 1,5-2 години, за холодної пори року впродовж 15-20 хвилин. Теплої пори року діти навча­ються, граються за відчинених фрамуг, температура в при­міщенні — не вища ніж +19-20 °С.

Супутній захід: вологе прибирання помешкання.

· Прогулянка на свіжому повітрі. Оптимально — тричі на день (але не менше двох — до і після денного сну).

Супутні заходи: ігри, праця у природі, самостійна рухова діяльність, колективне виконання загальнорозвивальних вправ, рухливих ігор.

Денний сон за відчинених вікон, фрамуг.

Температура в спальні — 14-15 °С.

3. Щоденне проведення загального та точкового масажу.

4. Проведення фітотерапії (полоскання ротової порожнини, про­мивання носа відваром лікарських трав). Вітамінні коктейлі з використанням цілющих трав, оздоровлювальних напоїв і чаїв із шипшини, м'яти і горобини.

Фітотерапія під час денного сну (використання подушечок з од­нією з трав).

5. Правильний режим дня і раціональне харчування дитини.

6. Виховання інтересу до активної рухової діяльності та форму­вання потреби в систематичних заняттях фізкультурою.

 

Шановні батьки!!!

Піклуючись про фізичний розвиток, оздоровлення та загартування Вашої дитини вдома, користуйтесь низкою наданих порад:

-          Привчайте дитину до дотримання вдома режиму дня, санітарно-гігієнічних та культурно-гігієнічних вимог.

-          Виконуйте щоденно разом з дитиною ранкову гімнастику, проводьте загартувальні процедури, виходьте на прогулянку.

-          Облаштуйте вдома спортивний куточок.

-          Розвивайте вміння виконувати вправи з основних рухів - вправляйте в ходьбі, бігу, стрибках, повзанні, лазінні, утриманні рівноваги, виконанні вправ із м'ячем.

-          Грайте з дитиною в рухливі та спортивні ігри, які сприяють розвитку гнучкості, швидкості, спритності, зокрема на свіжому повітрі.

-          Організовуйте у вихідні дні пішохідні прогулянки, туристичні походи.

-          Катайтесь разом з дитиною на санчатах, ковзанах, лижах, велосипедах, роликах, грайте в бадмінтон, теніс, футбол, баскетбол, хокей, в ігри з м'ячем, стрибайте через скакалку тощо.

-          Плавайте та грайте разом у воді в теплу пору року, а також привчайте  дитину приймати літній душ - це сприяє загартуванню організму та зміцненню нервової системи.

-          Піклуйтесь про забезпечення дитячого організму необхідними вітамінами, зокрема у весняну пору року. Вводьте до щоденного раціону дітей сезонні овочі та фрукти.

-          Беріть участь разом з дитиною у святах, розвагах, Днях здоров'я, які проводять у дошкільному закладі.

-          Відвідуйте батьківські збори, конференції, лекції з питань фізичного виховання дітей, організовані педагогами дошкільного закладу. Дотримуйтесь наданих під час цих заходів рекомендацій.